KURALLAR

1.ORGANİZASYON
Mezopotamya Turu;
Organizasyon Komitesi: Türkiye Bisiklet Federasyonu
Nergis Sokak No:7 (Via Tower İş Merkezi) Kat:8 Daire:15 Söğütözü/ANKARA – TÜRKİYE
Tel: +90 312 310 96 13 – Fax:+90 312 312 12 75
E-mail: info@bisiklet.gov.tr
Yarış, UCI kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecektir.
2. MÜSABAKANIN KATEGORİSİ
Müsabaka Elit Erkekler ve U23 yaş altı sporcularının katılımıyla yapılacaktır. UCI’nin Avrupa yarış programına dahil olup 2.2 kategorisindedir. UCI Yarış puanlaması aşağıya çıkarılmıştır:
- Genel klasmanda yer alan ilk 10 sporcunun müsabaka sonucunda UCI’dan alacağı puanlar sırasıyla
40;30;25;20;15;10;5;3;3;3 puan.
- Etap klasmanlarında ilk 3 sporcunun alacağı puanlar 7,3,1 puan.
- Günlük Genel Klasman birincisi ( Sarı Mayo ) 1 puan.
3.KATILIM
UCI 2.1.005 Kuralı gereğince; müsabakaya katılabilecek takımlar; ülkelerinin UCI Profesyonel Continental Takımı, UCI Continental Takımları, Milli Takımlar, bölge ve kulüp takımlarıdır.
UCI 2.2.03 Kuralı gereğince; Takımlar min.5, max. 7 sporcudan oluşacaktır.
4. YARIŞMA OFİSİ
Takım Yetkilileri müsabakaya katılacak olan sporcuların listesini vermek ve numaralarını almak üzere 02 Mayıs 2018 tarihinde 15.30 ile 17.30 arasında yarış ofisinde olmalıdırlar (…………………………………………………………………………………..……).
UCI 1.2.087 Kuralı gereğince; yarışın teknik toplantısı 02 Mayıs 2018 tarihinde saat 17.30 da yapılacaktır (…………………………………………………………………………………………).
5. TUR RADYOSU
Bütün takım araçlarının telsiz bağlantısı organizatör tarafından yaptırılacaktır. Radyo frekansları bültenlerle duyurulacaktır. 1.Kanal-Hakem, 2.Kanal-Genel, 3.Kanal-Güvenlik Motorları
6. TARAFSIZ TEKNİK ARAÇ
Yarışta 3 adet Shimano tarafsız teknik araç olacaktır.
7. RAVİTAYMAN
Ravitayman müsabakanın 50 km’den son 20 km’ye kadar yarış komiserinin izni ile 15 ve daha az sporcunun olduğu gruplarda, grubun sonunda araçtan yapılır. 150 km’yi aşan etaplarda, sabit ravitayman bölgesinden de ravitayman vermek mümkün olacaktır.
8. ZAMAN LİMİTİ
Bütün etaplarda uygulanacak zaman limiti %15’dir. Yarış Komiseri bu zaman limitini Yarış Direktörü ile konuşarak değiştirilebilir. Bu değişiklikler olur ise etap startından önce duyurulacaktır.
9. KLASMANLAR
a) Yokuş Klasmanı : Yokuş Klasmanı ile ilgili kategorilere göre puanlamalar aşağıdaki gibidir.
Kategori 1 Yokuş Primi: 5; 4; 3; 2; 1 Puan
Kategori 2 Yokuş Primi: 3; 2; 1 Puan
Bu klasman birincisi Kırmızı mayo giyecektir. Bu kategorinin klasmanı; Bu klasmana ait olan primlerin toplanması ile hesaplanacaktır. UCI 2.6.017 kuralına göre; Yokuş Klasmanındaki eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre derecelendirme yapılacaktır.
1. Yokuş Klasmanında derecelere bakılır.
2. Genel Klasmanındaki yerine bakılır.
b) Puan Klasmanı : Puan Klasmanı; Her yarışın sonunda oluşacak puanlara ve etap içerisinde olacak olan ara sprint puanlarının toplamı ile oluşacaktır. Ara sprintler de ilk 3 sporcuya 3; 2; ve 1 Puan; Her etabın sonunda oluşan etap ferdi klasmanda yer alan birinci sporcuya 15; ikinciye 14; üçüncüye 13; dördüncüye 12; beşinciye 11; altıncıya 10; yedinciye 9; sekizinciye 8; dokuzuncuya 7; onuncuya 6; on birinciye 5; on ikinciye 4; on üçüncüye 3; on dördüncüye 2 ve on beşinciye ise 1 puan verilir.
Bu klasman birincisi yeşil mayo giyecektir. UCI 2.6.017 kuralına göre; Puan klasmanındaki eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılacaktır.
1. Kazanılan etap sayısına bakılır.
2. Kazanılan ara sprint sayısına bakılır.
3. Genel klasmandaki yerine bakılır.
c) Takım Klasmanı: UCI 2.6.016 kuralına göre; Takım Klasmanı, ferdi klasmanda o takımın en iyi zamana sahip 3 sporcusunun zamanının toplanması ile hesaplanır. Eşitlik halinde zamanı hesaplanan 3 en iyi sporcunun dereceleri toplanır. Eşitlik halinde ise bu en iyi 3 sporcunun içerisinde en iyi dereceye sahip olanların dereceleri karşılaştırılır.
Genel Takım Klasmanında ise; O takıma ait etap ferdi klasmanda oluşan en iyi 3 sporcunun zamanı toplanarak etap takım klasmanı oluşturulur Eşitlik halinde ise;
1. Etap takım klasmanında oluşan ilk dereceye bakılır.
2. Etap takım klasmanında oluşan ikinci dereceye bakılır. Vb.
Eşitlik halen devam ediyor ise, Takımlar Genel Ferdi Klasmandaki en iyi sporcularının yerine göre tespit edilir. 3 sporcudan daha az sporcusu olan takımlar, genel takım klasmanı içerisinde değerlendirilmezler.
d) Zaman Ödülleri: Zaman ödülü, ferdi genel klasmanı etkileyecek olup bütün etapların sonunda dereceye giren ilk 3 sporcuya 10; 6; 4; saniye olmak üzere zaman ödülü verilir. Sprint kapıları zaman bonusu kazandırmaz.
e) Ferdi Klasman: Ferdi klasman, her bir sporcunun her etapta almış olduğu zamandan kazandığı bonifikasyonu düşülerek zaman cezası eklenerek çıkarılacaktır. En düşük zamana sahip olan sporcu kazanandır. Bu klasman birincisi sarı mayoyu giymeye hak kazanır.
Eşitlik halinde ise UCI 2.6.015 kuralına göre; daha önceki etaplarda alınan dereceler toplamına bakılır, yine eşitlik bozulmadığı takdirde son etaptaki derece değerlendirmeye alınır.
10. DOPİNG KONTROL TESTLERİ
UCI kurallarına göre müsabakalar esnasında performans artırıcı ilaç kullanmak yasaklanmıştır. Doping kontrolleri yarış esnasında günlük olarak istenildiği takdirde yapılacaktır. Doping testine girecek sporcular müsabaka sonunda duyurulacaktır.
11. ÖDÜL TÖRENİ
Etap sonunda dereceye giren ilk üç sporcu ve diğer klasmanlarda dereceye giren sporcular, etap sonunda düzenlenecek olan ödül töreninde hazır bulunacaklardır. Finişten sonra sporcular podyuma çıkarılacaklar ve tören bitene kadar podyumu terk etmeyeceklerdir. Törene katılmayanlar cezalandırılacaklardır.
12. CEZALAR
UCI’nin belirlemiş olduğu ceza tablosu uygulanacaktır.
Bütün cezalar Genel Ferdi Klasmana karşı sayılacaktır. Ödül törenine katılmayan sporcuya herhangi bir ödül verilmeyecektir. Yapılan ihlallerin önemine göre komiserler kurulunun alacağı kararla, etap ferdi klasmana da dahil edilebilir.
13. TAKIMLAR
Takım şefleri, takımlarını temsil ederler ve takımlarının bütün hareketlerinden ve disiplininden onlar sorumludurlar.
Takım araç sıralaması takımın genel klasmandaki en iyi sporcusunun yerine göre yapılır ve konvoy düzeni sağlanır.
Bütün takım araçları yarış direktörü ve yarış komiserinin talimatlarına göre hareket ederler. Bütün araçlar Türkiye’de uygulanan trafik kurallarına göre kullanılacaktır.
14. SPORCULARIN DAVRANIŞ VE SORUMLULUKLARI
Sporcular imza dosyalarını starttan 30 dk. öncesinden başlayarak son 10 dk.ya kadar imzalayacaklardır.
Sporcular yarış içerisinde ve diğer zamanlarda centilmen bir tavır izleyeceklerdir. Organizasyon tarafından kendilerine verilen numaraları kullanacaklardır.
Bu numaralar kesilmeyecek, katlanmayacak ve görünüşleri bozulmayacaktır. Sporcular yarışlarda daha önce toplantıda organizasyona ibraz edilen formalarla veya lideri bulundukları klasmanlara ait formalarla yarışacaklardır. Bu formalar sırasıyla, Birinci; Sarı Mayo, İkinci; Yeşil Mayo, 3; Kırmızı Mayo, olup; yarış esnasında sert, güvenli kask kullanacaklardır. Herhangi bir yağmurluk kullanılması gerekirse, numaranın kolay okunabileceği transparan yağmurluk tercih edilecektir. Numarası kolay okunamayan sporcular cezalandırılacaktır. Sporcular bütün trafik kurallarına, müsabaka içerisindeki görevlilerin ikazlarına uyacaklar ve müsabaka içerisinde hareket eden araçlar için sol şeridi boş bırakacaklardır. Sporcular ekipman, jant ve bisiklet değişimini sadece kendi takımından yapabilirler. Takımlar, kendi takımından kaza geçiren, lastik patlatan veya mekanik problemi olan sporculara yardımcı olabilirler. Sporcular başka sporcu ya da başkaları tarafından itilmemeli veya çekilmemelidir. Araçlar tarafından da itilmemeli veya çekilmemelidirler.
15. DİĞER
Burada bahsedilmeyen kurallarla ilgili karar verme yetkisi yarış direktörü, yarış komiseri ve organizatöre aittir. Bütün kararlar UCI Kuralları ile uyuşmalıdır. Kişiler (sporcu, idareci, mekanisyen, görevli) yarışta görev alarak bu kuralları kabul etmiş sayılır ve uymakla yükümlüdür.

Article 1: TOUR OF MESOPOTAMIA is organised by the:
Committee of Organization: Turkish Cycling Federation,
Nergis Sokak No:7 (Via Tower İş Merkezi) Kat:8 Daire:15 Söğütözü/ANKARA – TÜRKİYE
Tel: +90 312 310 96 13 – Fax:+90 312 312 12 75
E-mail: info@bisiklet.gov.tr
The race will be held under the regulations of the Internatıonal Cycling Union.
Article 2: TYPE OF EVENT
The event is open to riders “Men Elite” and “Under 23” categories. The event is entered in the UCI European Calendar. The event is registered as a class 2.2 event. In conformity with the UCI rules, points are awarded as follows for the Elite and Under 23 Men’s UCI Europe Tour Ranking and for Elite and Under 23 Men’s UCI World Ranking:
- 40; 30; 25; 20; 15; 10; 5; 3; 3; 3 for the first 10 riders in the final general classification
- 7; 3; 1 points for the first 3 riders of each stage
- 1 points to the leader of the general classification per stage
Article 3: PARTICIPATION
As in article 2.1.005 of the UCI regulations, the event is open to the following teams:
UCI Professional Continental Teams of the country, UCI foreign Professional Continental Teams (max.2), UCI Continental Teams; National Teams, regional and club teams;
As per article 2.2.003 of the UCI Regulations, teams must be formed of a minimum of 5 and maximum of 7 riders.
Article 4: RACE HEADQUARTERS
Team representatives are requested to confirm their starters and collect their race numbers at the race headquarters from 15:30 to 17:30 on 2nd May 2018 (……………………………………………………………………………………………………….).
The Team Managers meeting, organised in accordance with article 1.2.087 of the UCI Regulations, in the presence of the members of the Commissaires Panel, is scheduled at 17:30 on 2nd May, 2018 (……………………………………………………………………………………………………….).
Article 5: RADIO TOUR
The Race Organisation will provide a “Radio Tour” service for all team vehicles, The radio sets will be issued before the race start. Frequency will be declare by bulletins.
Article 6: NEUTRAL TECHNICAL SUPPORT
The Race Organization will provide 3 Shimano Cars for neutral technical vehicles.
Article 7: FEEDING DURING THE STAGE
Feeding will be permitted from 50 kms after the “Real Start” until 20 kms before the Finish line. All such feeding from team vehicles must be behind the car of the Commissaire unless there are 15 or less riders in the group.
Article 8: FINISHING TIME LIMITS AND 3 KM RULE
There will be a time limit of %15 of the time of the stage winner daily.
In exceptional cases only, unpredictable and of force majeure, the commissaires panel may extend the finishing time limits after consultation with the organiser.
On stage 3 and 4, 3 km rule applies (article 2.6.027) as there are no summit finishes.
Article 9: CLASSIFICATION AND TIME BONUSES
A) Individual Classification
The individual classification by time is decided by the time of each rider on each stage, less any bonuses and plus any penalties. The rider with the lowest aggregate time is the winner. The leading rider in this classification will wear a YELLOW jersey.
In accordance with article 2.6.015 of UCI Regulations, in the event of a tie with two or more riders having an equal time, the following criteria shall be applied until the tie is broken: The placings on each stage shall be added to decide the winner and, as a last resort, the place obtained on the last stage ridden shall be taken into consideration.
B) Points Classification
The point’s classification will be decided by totalling the points awarded in each of the stages and in the intermediate sprints.
Points are awarded for each intermediate sprint as detailed in the stage details in the race manual:
3 pts; 2 pts; and 1 point for the first 3 riders placed.
Points are awarded for each stage finish: First – 15pts; 2nd – 14pts; 3rd – 13pts; 4th - 12pts; 5th – 11pts; 6th – 10pts; 7th – 9pts; 8th – 8pts, 9th – 7pts, 10th – 6pts, 11th – 5pts, 12th – 4pts, 13th – 3 pts, 14th – 2pts, 15th 1point.
The leader of the classification will wear a GREEN jersey.
In accordance with article 2.6.017 of UCI Regulations, in the event of a tie in the individual general classification by points, the following criteria shall be applied until the tie is broken:
1. Number of stage wins.
2. Number of wins in the intermediate sprints which count towards the points general classification.
3. Final general classification by time
To receive the prizes for the general classification, each rider must have completed the whole course of the race within the time limits set by the race regulations.
C) Mountain Classification
The following points will be awarded for category of counting climb:
- Category 1: 5 pts; 4 pts; 3 pts; 2 pts; 1 point
- Category 2: 3 pts; 2 pts; 1 point
The general classification will be decided by totalling the points scored on all the counting climbs. The leader of the classification will wear a RED jersey.
In accordance with article 2.6.017 of UCI regulations, in the event of a tie in this classification on the following criteria shall be applied until the tie is broken:
1. Number of first places in all counted climbs.
2. Final general classification by time
To receive the prizes for this general classification, each competitor must have completed the whole course of the race within the time limits as set by the race regulations.
D) Team Classification
In accordance with article 2.6.016 of the UCI regulations, the team classification for the day shall be calculated on the basis of the sum of the three best individual times from each team. In the event of a tie, the teams are separated by the sum of the places acquired by their best three placed riders on the stage. In the event that the position is still tied, the teams are separated by the placing of their best placed rider on each stage.
The team general classification shall be calculated on the basis of the sum of the three best individual times from each team in each stage ridden. In the event of a tie, the following criteria shall be applied in order until the teams are separated:
1. Number of first places in the daily team classifications
2. Number of second places in the daily team classifications etc.
In the event that the position is still tied, the team are separated by the placing of their best placed rider in the individual general classification.
Any team reduced to fewer than three riders shall be eliminated from the team general classification.
The riders of the team leading the team classification shall be required to wear the corresponding distinctive bib number if required by the organiser.
E) Time Bonuses
Time bonuses which will apply only to the individual general classification are awarded on all stages and will be awarded for the stage finish as follows; 10, 6, 4 seconds to the first three riders. Intermediate sprints don’t give time bonuses.
Article 10: ANTI-DOPING TESTS
The use of any form of drugs, as defined in UCI Regulations, is prohibited. Anti-Doping Controls may be imposed during the race and competitors MUST check daily to see if they are required for the Control. A notice will be displayed close to the race finish and at the Control stating which riders are required. UCI Regulations relating to Controls will be strictly applied. Where applicable, local anti-doping legislation would be implemented in addition to the UCI’s anti-doping rules. Any controls imposed will be in the race headquarters hotel of that stage finish.
Article 11: OFFICIAL AWARDS CEREMONIES
The first three riders on each stage and the leader in each classification, as well as first 3 riders in general classification (after stage 2) must attend the protocol ceremony at the stage finish and also to attend the press conference that follows, daily. Riders required for the ceremonies must report to the Podium by the finish line immediately that they have completed the stage and may not depart from the Podium until released by the race organisation. Riders not attending the respective ceremonies will be penalised.
Article 12: PENALTIES
The UCI scale of penalties is the only one applicable.
All punishments and penalties shall count against individual general classifications. They may, depending on the gravity of the infringement and if so decided by the Commissaires Panel, be applied to the individual stage classification.
Article 13: TEAMS
The team managers represent their teams and responsible for all their activity from a technical point of view and also for their discipline. Team vehicles which travel with the race will be driven in convoy order determined by the classification of their leading rider in the general classification. All vehicles will be driven according to the instructions of the Commissaires Panel or the race organization. All vehicles will be driven in accordance with the traffic rules of Turkey.
Article 14: CONDUCT OF RIDERS AND THEIR RESPONSIBILITIES
Riders must sign on, themselves, before every stage start at the signing on point which will be open from 30 minutes until 10 minutes before the start time. Riders must behave in a sporting fashion during the race and at all other times. Riders must wear the numbers issued to them by the race organisation. These numbers must not be folded, cut or defaced in any way and must be worn clearly visible. Riders must wear rigid safety headgear (UCI 1.3.031) at all times when racing. Any rain coat or similar garment that is worn must be of transparent material and the rider’s race body numbers must be clearly visible. Riders whose body numbers are not clearly visible at all times will be penalised. Riders must comply with all traffic rules and the instructions of police or race officials and ride so as to keep the left hand side of the road clear to allowing the passing of race vehicles. Riders may only Exchange an accident, puncture or other mechanical trouble who are members of their own team. Riders may not push another rider or be pushed or receive a tow or a pull by another rider or other person. They may not take pace or receive or take a push or tow from any vehicle.
Article 15: OTHERS
For evertyhing not mentioned at the present Regulation, responsible to decide is the Race Director, The Commissaires Panel and the Organizer of the race. All decisions must comply with the UCI regulations. All persons by taking part in the race, whether as riders, officials or in an other capacity, confirm that they accept and agree to abide by these regulations.
ARTICLE 16: ENVIRONMENTAL PROTECTION
Riders and followers must behave responsibly with regards to the environment in all circumstances. Organiser sets up collection areas which are specifically designated to recover waste. Riders must only dispose of their waste, water bottles or any other object in these specially equipped areas.

Back to top